Kategorie: Alergie

Alergie pokarmowe – gdy mleko uczula

O alergiach pokarmowych mówi się coraz więcej, co też dziwić nie powinno. Lista pokarmów, które mogą wywołać uczulenie i sprawić tak wiele problemów ze zdrowiem, staje się przecież coraz dłuższa. Jakie alergie pokarmowe utrudniają nam życie najczęściej? Wśród tych problemów, które stanowią wielkie wyzwanie dla współczesnej medycyny i dietetyki, ważne miejsce zajmuje alergia na mleko. Co warto wiedzieć na ten temat?

Mleko – cenny składnik diety czy przyczyna poważnych problemów ze zdrowiem?

Informacja o tym, że mleko może stać się sprawcą wielu problemów ze zdrowiem, może być dla wielu osób sporym zaskoczeniem. Od lat promowana jest przecież dieta zdrowa, w której mleko i jego przetwory zajmują miejsce bardzo istotne.

Wiadomo przecież, że mleko to tak cenne dla ludzkiego organizmu składniki, jak wapń, białko, tłuszcz mlekowy oraz witaminy A, D oraz witaminy z grupy B. Teoretycznie więc mleko jest cennym dla zdrowia składnikiem, bez którego zdrowa dieta nie może się obejść. Niestety, to właśnie z mlekiem wiążą się dwa poważne problemy zdrowotne.

Problemy z tolerancją laktozy, czyli problem pierwszy

Choć w mleku znajduje się tak wiele cennych dla ludzkiego organizmu składników odżywczych, nie każdemu picie mleka wychodzi na zdrowie. Niestety – w mleku znajduje się również laktoza, która jest głównym winowajcą w wielu przypadkach.

Laktoza może okazać się dla niektórych osób zbyt wielkim obciążeniem, szczególnie w chwili, gdy organizm nie jest w stanie poradzić sobie z rozłożeniem jej na dwa cukry proste: glukozę i galaktozę. Zaburzenie to ma szereg przykrych konsekwencji, wśród których najczęściej pojawiają się problemy związane z bólem brzucha, nudności, wzdęcia i wymioty.

Alergia na mleko, czyli problem drugi

Drugim problemem, który może się wiązać z mlekiem, jest alergia. O tym problemie można mówić w chwili, gdy układ odpornościowy traktuje składniki mleka jako potencjalne zagrożenie dla całego organizmu, co staje się przyczyną uruchomienia wielu mechanizmów obronnych.

Niestety, dla osoby uczulonej na mleko, taka reakcja układu immunologicznego oznacza tylko wiele problemów ze zdrowiem i znaczne pogorszenie samopoczucia.

Alergia na mleko może się objawiać na wiele sposobów, przy czym skutki wypicia mleka mogą się okazać szkodliwe nie tylko dla układu pokarmowego osoby uczulonej. Często reakcja alergiczna objawia się problemami skórnymi, np. wysypkami, pokrzywką lub takimi chorobami dermatologicznymi, jak atopowe zapalenie skóry.

Kaszel, katar oraz uciążliwe kichanie to kolejne objawy, które mogą świadczyć o uczuleniu na mleko. Niestety, nie zawsze objawy te są odpowiednio interpretowane, co opóźnia moment postawienia diagnozy i rozpoczęcia odpowiedniego leczenia.

Zmiana diety i wykluczenie z niej krowiego mleka to podstawa w przypadku tych osób, którym alergia na mleko utrudnia życie. I choć życie z tym problemem nie musi być trudne, należy w porę podjąć odpowiednie kroki.

Nie zapominajmy zatem o tym, że zdrowe mleko może się okazać dla naszego organizmu sporym zagrożeniem i nie ignorujmy tych symptomów, które mogą świadczyć o uczuleniu na mleko. Przecież im szybciej ustalimy przyczyną problemu i zmienimy swą dietę, tym lepiej dla nas.

admin

Udostępnij
Opublikowano
admin

Nowe tematy

Jak zmniejszyć ryzyko zachorowań?

Większość ludzi od czasu do czasu doświadcza przeziębienia lub grypy. Istnieją jednak pewne sprawdzone sposoby zmniejszenia prawdopodobieństwa zarażenia. Chociaż większość…

7 miesięcy temu

Czy w ciąży można bezpiecznie latać samolotem?

Wiele kobiet będących w stanie błogosławionym zastanawia się nad tym, czy w ich przypadku podróż samolotem na pewno będzie bezpieczna…

7 miesięcy temu

Trądzik – dieta i jej wpływ na stan skóry

Problemy skórne – wypryski, trądzik to zmartwienie osób w różnym wieku. Zła dieta, zanieczyszczone powietrze, stres i używki powodują, że…

9 miesięcy temu

Czego nie musisz (już) robić, kiedy jesteś weganinem?

Kiedy przechodzisz na dietę roślinną, możesz nagle poczuć się przytłoczony liczbą obowiązków, które stawia przed tobą taka dietetyczna transformacja. Nie…

9 miesięcy temu

Sól w diecie – nie taka straszna, jak ją malują

Sól od zawsze stanowi istotny składnik naszej diety. To ona była jednym z pierwszych kruszców, które stanowiły rodzaj swoistego pieniądza:…

9 miesięcy temu

Refluks i zgaga – jak poradzić sobie z problemem?

Na początek krótkie wyjaśnienie, czym jest refluks i zgaga. Pojęcia bowiem są często mylone. Za obie dolegliwości odpowiadają problemy ze…

9 miesięcy temu