Wiele kobiet będących w stanie błogosławionym zastanawia się nad tym, czy w ich przypadku podróż samolotem na pewno będzie bezpieczna i czy aby przypadkiem nie urodzi ona na pokładzie samolotu (co wzbudza strach w szczególności w ostatnich tygodniach ciąży). Nie ma wątpliwości, że współcześnie samolot jest nie tylko najszybszym, ale przede wszystkim najbezpieczniejszym środkiem transportu. Jeśli ciąża przebiega zgodnie z planem i nie jest niczym zagrożona, podróż samolotem powinna być bezpieczna zarówno dla mamy, jak i jej jeszcze nie narodzonego dziecka.

Są jednak sytuacje w których lekarze ginekolodzy odradzają podróż tym środkiem transportu, jeśli nie jest to konieczne bądź znaleźć można alternatywny środek transportu. Samolotem lepiej nie podróżować:
– w pierwszym trymestrze ciąży (w tym momencie dużym zagrożeniem dla płodu mogą być znajdujące się na lotniskach wykrywacze metali, nie korzystnie na płód w tym momencie jego rozwoju działają również zmiany ciśnienia),
– po 32 tygodniu ciąży, ze względu na wyższe ryzyko wystąpienia przedwczesnego porodu.

O czym należy pamiętać udając się w podróż samolotem w ciąży?

Każda podróż samolotem w stanie błogosławionym powinna zostać bardzo starannie przemyślana. W końcu jest to czas bardzo wyjątkowym, w którym liczy się przede wszystkim dobro maleństwa oraz przyszłej mamy. Dlatego też przed podróżą samolotem należy koniecznie skonsultować się z lekarzem prowadzącym. W przypadku wielu linii lotniczych niezbędne jest przedstawienie zaświadczenia od lekarza potwierdzającego możliwość podróży w stanie błogosławionym. Dla bezpieczeństwa w nagłych wypadkach warto mieć ze sobą książeczkę przebiegu ciąży oraz aktualne badania.

Według lekarzy najlepszym czasem na podróż samolotem jest drugi trymestr ciąży, czyli moment w którym dziecko ma już dobrze wykształconą zdecydowaną większość narządów, a ryzyko poronienia jest znacznie niższe niż w pierwszym trymestrze ciąży. Zdecydowana większość światowych linii lotniczych nie zakazuje podróżowania w ten sposób kobietom ciężarnym pod warunkiem, że lot odbywa się przed ukończeniem 36 tygodnia ciąży (w niektórych przypadkach zdarza się, że czas ten skracany jest do 32. tygodnia ciąży). Lekarze zalecają, by lot kobiety w ciąży trwał nie więcej niż 3-4 godziny, w czasie których będzie piła odpowiednio dużą ilość wody.
Każdorazowo przed wylotem warto też zapoznać się z regulaminem linii lotniczych, przy udziale których taka podróż ma się odbyć. Dzięki temu można uniknąć wielu kłopotliwych okazji.

Regulaminy dla kobiet w ciąży w najpopularniejszych liniach świata

Przed skorzystaniem z linii lotniczych warto zapoznać się z ich regulaminem dotyczącym przebywana na pokładzie kobiet będących w stanie błogosławionym. Poniżej znajduje się mała podpowiedź, jak wygląda to w najpopularniejszych liniach lotniczych na świecie:

1. Air France to linie lotnicze, w których kobieta ciężarna nie musi się wykazywać pisemnym zaświadczeniem lekarza (co jednak nie oznacza, że nie zachęcają kobiet w ciąży do konsultacji każdego lotu ze specjalistą). Warto też wspomnieć, że linie lotnicze Air France odradzają, jeśli to możliwe latanie samolotem w ostatnim miesiącu ciąży i w czasie 7 dni po porodzie.
2. KLM. Lnie lotnicze bez problemów przyjmują na swój pokład ciężarne kobiety które nie ukończyły jeszcze 26 tygodnia ciąży. Tu w przypadku ciąży mnogiej o dopuszczeniu do lotu decyduje opinia wydana przez lekarza.
3. Emirates bez najmniejszych problemów na pokład zabiera kobiety do 36. tygodnia ciąży pojedynczej i 32. ciąży. Po upływie tego czasu drzwi na pokład nie są jednak całkowicie zamknięte – w takim przypadku zezwolenie na lot ciężarna może zdobyć po badaniach przeprowadzonych przez dział Emirates.
4. British Airways. Brytyjskie linie lotnicze dopuszczają przelot kobiet w ciąży przed 36. tygodniem ciąży (ciąża pojedyncza) bądź 32. tygodniem ciąży (w przypadku ciąży mnogiej). Linie od 28. tygodnia ciąży wymagają lekarskiego zaświadczenia. Taki dokument, by był wiążący, wystawiony zostać musi być nie później niż 7-10 dni przed datą lotu. Podobna procedura dotyczy linii lotniczych easyJet.
5. PLL LOT nie wymaga zaświadczeń lekarskich od ciężarnych do 32 tygodnia ciąży. Po tym terminie aby odbyć lot niezbędne będzie wypełnienie stosownego formularza.
6. Wizz Air. Tymi liniami lotniczymi spokojnie latać mogą kobiety do 34. tygodnia ciąży (w przypadku ciąży mnogiej do 32. tygodnia). Po 28. tygodniu ciąży niezbędne staje się przedstawienie zaświadczenia o stanie zdrowia od lekarza lub położnej – bez tego przedstawiciele linii mają prawo nie odmówić takiej kobiecie wejścia na pokład.
7. Ryanair. Tymi liniami lotniczymi bez przeszkód latać mogą kobiety w zdrowej ciąży pojedynczej – do 36. tygodnia oraz zdrowej nie zagrożonej ciąży mnogiej – do 32. tygodnia ciąży. W każdym przypadku po przekroczeniu 28. tygodnia niezbędne będzie okazanie specjalnego zaświadczenia, wypełnionego przez położną bądź lekarza (wzór takiego zaświadczenia można znaleźć na stronie internetowej linii lotniczych).