Kategorie: Zdrowie

Kiedy boli nas głowa – może to być zapalenie zatok

Jasną i klarowną sprawę mamy wtedy, kiedy przechodzimy ostre zapalenie zatok. Dlaczego? Ponieważ objawy tej choroby są wyraźne: obfity żółty katar, silne bóle twarzy (oczu i szczęki) oraz głowy (między innymi okolicy czołowej), nasilające się przy pochylaniu. Zazwyczaj towarzyszy temu również gorączka.

No ale zdarza się, że po przebytym przeziębieniu ból głowy utrzymuje się całymi miesiącami. Wówczas prawie nikt nie kojarzy tego z wcześniejszą infekcją i chodzi po gabinetach lekarskich, szukając przyczyn, na przykład psychogennych czy neurologicznych.

Tymczasem pamiętajmy, że zapalenie zatok może trwać przez bardzo długi okres czasu, a nierzadko jedynym jego objawem (oprócz wspomnianego bólu głowy) jest gęsta wydzielina spływająca po tylnej ścianie gardła, co powoduje charakterystyczne odchrząkiwanie.

W jaki sposób więc możemy sprawdzić, że mamy problem z zatokami oraz jak najlepiej leczyć oba rodzaje stanów zapalnych. Należy wiedzieć, że podejrzenie zapalenia zatok możemy zweryfikować za pomocą jednego z kilku badań (na wszystkie jest wymagane jest skierowanie od lekarza).

Najpierw zalecane jest zwykle zdjęcie rentgenowskie. To najszybsza metoda, ponieważ wynik możemy mieć już po kilku minutach, ale też najmniej dokładna. Kiedy znów są jakieś wątpliwości, trzeba wtedy wykonać bardziej precyzyjne testy – tomografię komputerową albo nawet rezonans magnetyczny. I czasem wymagana jest również endoskopia jam nosa.

Wtedy lekarz wprowadza wąską rurkę do nosa i ogląda zatoki na ekranie monitora. To badanie pozwala nie tylko na dokładną ocenę stanu zatok, ale również drożności ich ujść.

Natomiast kiedy naszą niedogodnością okaże się ostry stan zapalny, wtedy terapię należy prowadzić kompleksowo. Obalamy w ten sposób powszechnie panującą opinię, że koniecznie i jak najszybciej powinno się je leczyć antybiotykiem. Z praktyki wynika, że często lekarze zalecają, przynajmniej na kilka pierwszych dni, sterydowe krople do nosa, leki przeciwzapalne na przykład z ibuprofenem i preparaty obkurczające błonę śluzową, które ułatwiają odpływanie wydzieliny (na przykład z pseudoefedryną).

Przez wielu specjalistów polecane jest również płukanie zatok za pomocą specjalnej butelki z roztworem soli (Sinus Rinse, Irigasin). Taki zabieg możemy jednak robić tylko wówczas, kiedy nos jest drożny, bowiem w przeciwnym wypadku grozi komplikacjami. Warto też wiedzieć, że w aptekach jest wiele preparatów z dopiskiem „zatoki”.

Pamiętajmy, że zawierają one głównie lek przeciwzapalny razem z obkurczającym błonę śluzową (wówczas należy zwrócić uwagę na możliwość przedawkowania substancji czynnej). Wśród nich są też preparaty z roztworem soli morskiej (do nosa), ziołowe wyciągi rozluźniające wydzielinę, zestawy do płukania i inne na przykład wzmacniające po prostu odporność. Chociaż są bez recepty, ich stosowanie lepiej skonsultować z lekarzem.

Natomiast całkowicie bezpiecznie możemy za to stosować kompresy na czoło z podgrzanej w piekarniku soli morskiej. A jeżeli dolegliwości nie ustępują po 7-10 dniach, wtedy rzeczywiście potrzebny jest wcześniej wspomniany antybiotyk.

Należy wiedzieć, że zbliżone metody terapii stosujemy również przy przewlekłym zapaleniu zatok. Jego objawy, chociaż nie są mocno nasilone, to jednak powodują senność, osłabienie i problemy z koncentracją.

Zazwyczaj zalecane jest wówczas pogłębienie diagnostyki, aby znaleźć przyczynę dolegliwości. I wtedy po takiej pogłębionej diagnostyce przyczyną dolegliwości może okazać się skrzywiona przegroda nosowa, alergia czy wyjątkowa podatność na podrażnienia błony śluzowej spowodowane na przykład smogiem. Wtedy leczenie powinno się dobierać indywidualnie a czasem niezbędna bywa także operacja.

admin

Nowe tematy

Jak zmniejszyć ryzyko zachorowań?

Większość ludzi od czasu do czasu doświadcza przeziębienia lub grypy. Istnieją jednak pewne sprawdzone sposoby zmniejszenia prawdopodobieństwa zarażenia. Chociaż większość…

7 miesięcy temu

Czy w ciąży można bezpiecznie latać samolotem?

Wiele kobiet będących w stanie błogosławionym zastanawia się nad tym, czy w ich przypadku podróż samolotem na pewno będzie bezpieczna…

7 miesięcy temu

Trądzik – dieta i jej wpływ na stan skóry

Problemy skórne – wypryski, trądzik to zmartwienie osób w różnym wieku. Zła dieta, zanieczyszczone powietrze, stres i używki powodują, że…

9 miesięcy temu

Czego nie musisz (już) robić, kiedy jesteś weganinem?

Kiedy przechodzisz na dietę roślinną, możesz nagle poczuć się przytłoczony liczbą obowiązków, które stawia przed tobą taka dietetyczna transformacja. Nie…

9 miesięcy temu

Sól w diecie – nie taka straszna, jak ją malują

Sól od zawsze stanowi istotny składnik naszej diety. To ona była jednym z pierwszych kruszców, które stanowiły rodzaj swoistego pieniądza:…

9 miesięcy temu

Refluks i zgaga – jak poradzić sobie z problemem?

Na początek krótkie wyjaśnienie, czym jest refluks i zgaga. Pojęcia bowiem są często mylone. Za obie dolegliwości odpowiadają problemy ze…

9 miesięcy temu