Kategorie: AlergieKonserwanty

Konserwanty i wysoko przetworzone produkty w diecie

Stan naszej skóry odzwierciedla stan naszego zdrowia i samopoczucia. Dieta i sposób odżywiania ma duże znaczenie dla naszego wyglądu i zdrowia. Niewłaściwie skomponowana może w negatywny sposób odbić się na naszym wyglądzie, stanie zdrowia czy jakości i długości życia.

Konserwanty, polepszacze smaków, substancje spulchniające, sztuczne barwniki to składniki dodawane do wysoko przetworzonej żywność. Tego typu produkty dostarczają organizmowi tzw. pustych kalorii, działają niekorzystnie na układ pokarmowy i przyczyniając się do problemów z utrzymaniem prawidłowej masy ciała.

Konserwowana żywność jest tania i ogólnie dostępna, jednak wartości odżywcze tych produktów nie pokrywają dziennego zapotrzebowania organizmu na witaminy i minerały.

Dodawanie konserwantów do żywności jest w dzisiejszych czasach niezbędne. Konserwanty przedłużają świeżość produktu i zabijają szkodliwe mikroorganizmy powodujące szereg różnych chorób w tym zatrucia pokarmowe.

Ograniczając wysoko przetworzoną żywność i wprowadzając, świeże naturalne produkty dostarczamy, organizmowi cennych substancji odżywczych i nie zatruwamy niepotrzebnie organizmu. Minimalizujemy też ryzyko wystąpienia alergii, jakie może się pojawić na skutek szkodliwych substancji zawartych w przetworzonej żywności.

Konserwanty i alergia pokarmowa

Konserwanty w żywności są dzisiaj niezbędne, dodawane do przetworów, wędlin, gotowych dań itp. przedłużają termin przydatności do spożycia i zabijają szkodliwe bakterie. Jednak skutkiem ubocznym konserwantów jest alergia i uczulenie.

Alergia pokarmowa zaliczana jest do chorób cywilizacyjnych – choroba spowodowana jest często konserwantami, sztucznymi barwnikami i polepszaczami używanymi w przemyśle spożywczym.

Związki wywołujące alergię pokarmową to m. in. tartrazyna (E102), benzoesan sodu (E211), ester kwasu p-hydroksybenzoesowego, bifenyl, słodziki i barwniki. Wszystkie te substancje znajdują się w konserwowanej żywności np. w dżemach, winach, majonezie, napojach, suszonym mięsie itp.

Alergia pokarmowa – objawy

Alergia pokarmowa często pojawia się zaraz po zjedzeniu produktu zawierającego uczulający alergen. Świąd, wysypka, łzawienie oczu, obrzęk, kichanie, chrypka – już minimalna ilość produktu może wywołać taką reakcję alergiczną.

Osoby z delikatnym przewodem pokarmowych, alergią lub nietolerancją pokarmową powinny bardzo ostrożnie dobierać produkty i całkowicie zrezygnować z gotowych dań typy fast-food.

Dieta osób uczulonych na różnego rodzaju konserwanty powinna zawierać jak największą ilość świeżych naturalnych produktów, warzyw i owoców. Świeża pozbawiona konserwantów żywność i przygotowywane samodzielnie posiłki pomogą zminimalizować ryzyko wystąpienia podrażnienia przewodu pokarmowego i alergii.

Stan naszej skóry włosów i paznokci często odzwierciedla stan naszego zdrowia. Dziwna wysypka, uczulenie, złe samopoczucie mogą sygnalizować niedobór pewnych składników pokarmowych lub alergię wywołaną konserwantem występujących w danym produkcie spożywczym.

Czytając składy podane na opakowaniach produktu i rezygnując, z wysoko przetworzonej żywności minimalizujemy, ryzyko i objawy związane z alergią pokarmową.

admin

Udostępnij
Opublikowano
admin

Nowe tematy

Jak zmniejszyć ryzyko zachorowań?

Większość ludzi od czasu do czasu doświadcza przeziębienia lub grypy. Istnieją jednak pewne sprawdzone sposoby zmniejszenia prawdopodobieństwa zarażenia. Chociaż większość…

8 miesięcy temu

Czy w ciąży można bezpiecznie latać samolotem?

Wiele kobiet będących w stanie błogosławionym zastanawia się nad tym, czy w ich przypadku podróż samolotem na pewno będzie bezpieczna…

8 miesięcy temu

Trądzik – dieta i jej wpływ na stan skóry

Problemy skórne – wypryski, trądzik to zmartwienie osób w różnym wieku. Zła dieta, zanieczyszczone powietrze, stres i używki powodują, że…

9 miesięcy temu

Czego nie musisz (już) robić, kiedy jesteś weganinem?

Kiedy przechodzisz na dietę roślinną, możesz nagle poczuć się przytłoczony liczbą obowiązków, które stawia przed tobą taka dietetyczna transformacja. Nie…

9 miesięcy temu

Sól w diecie – nie taka straszna, jak ją malują

Sól od zawsze stanowi istotny składnik naszej diety. To ona była jednym z pierwszych kruszców, które stanowiły rodzaj swoistego pieniądza:…

9 miesięcy temu

Refluks i zgaga – jak poradzić sobie z problemem?

Na początek krótkie wyjaśnienie, czym jest refluks i zgaga. Pojęcia bowiem są często mylone. Za obie dolegliwości odpowiadają problemy ze…

9 miesięcy temu