Wiosna jest czasem uporczywym dla osób, które posiadają alergię na pyłki. Wówczas muszą się borykać z męczącym katarem wiosennym lub siennym. W dzisiejszych czasach coraz więcej osób posiada alergie na różne czynniki. Jest to też związane z dużą ilością chemii, którą spożywamy codziennie wraz z pożywieniem.

Zadaniem układu immunologicznego jest obrona organizmu przed wpływem szkodliwych substancji i unieszkodliwienie zarazków chorobotwórczych. U niektórych osób układ odpornościowy reaguje nadwrażliwością nawet na substancje zupełnie niegroźne dla organizmu.

Katar sienny inaczej nazywany wiosennym to nic innego jak nieżyt dróg oddechowych o charakterze alergicznym. Występuje tylko w określonych porach roku i najczęściej objawa się właśnie na wiosnę, kiedy to wszystko budzi się do życia i różne rośliny zaczynają pylić.

Osoby z alergią na pyłki borykają się z zapaleniem błony śluzowej nosa, sączącą się wydzieliną z nosa, zatkanym nosem, katarem, kichaniem, swędzeniem okolic nosa, stanem zapalnym spojówek, zaczerwienieniem i łzawieniem oczu. Ostrzejsze stany alergii mogą objawiać się nawet gorączką, bólem głowy, kaszlem, astmą oskrzelową, rozdrażnieniem, bezsennością, stanem depresyjnym.

Główną przyczyną występowania alergii na jakiś czynnik jest uwarunkowanie genetyczne. Jednak nie jest to jedyna przyczyna, ponieważ także warunki zewnętrzne mogą wywołać alergię na dany czynnik, takie jak zanieczyszczenie powietrze, wdychanie dymu tytoniowego, odbyte już infekcje, utrzymywanie sterylnej czystości wokół dziecka w jego pierwszych fazach rozwoju.

Skład niektórych pollenów zawierających białka wywołuje reakcję alergiczną organizmu. Ich kontakt z błoną śluzową nosa, oczu, dróg oddechowych skutkuje po pewnym czasie wytworzeniem się w organizmie histaminy, która wzmaga stan zapalny w organizmie. Histamina rozszerza naczynia krwionośne i zwiększa przepuszczalność małych naczyń krwionośnych. W obszarze zapanowanym przez alergeny powstaje obrzęk i pęcherzyki. I tak powstaje stan zapalny błony śluzowej.

W celu zniwelowania reakcji alergicznej pacjentowi podaje się leki przeciwhistaminowe, które blokują działania wytworzonej przez organizm histaminy. Zaś sam pacjent powinien unikać kontaktu z otoczeniem, w którym znajdują się rośliny wywołujące alergię. Niestety dzisiejsza medycyna nie odkryła jeszcze leku, który leczyłby w stu procentach alergię. Dotychczasowe znane leki przeciwko alergii jedynie minimalizują jej objawy, ale jej nie leczą do końca.
Wiele serwisów internetowych prowadzi spis aktualnych stężeń pollenów w powietrzu danej rośliny. Zatem można sobie łatwo sprawdzić takie informacje, pod warunkiem, że pacjent jest świadomy tego na co jest uczulony.

Organizm sam w sobie potrafi wytworzyć w prawidłowy sposób odpowiedź immunologiczną w przypadku, kiedy do organizmu trafi czynnik, który szkodzi organizmowi. W przypadku alergii organizm reaguje odpowiedzią immunologiczną na substancję nieszkodliwą organizmowi. Niestety nie wiemy jeszcze do końca dlaczego niektóre organizmy działają w taki sposób. Jednak odpowiednia wiedza na temat alergii pomoże maksymalnie zmniejszać jej objawy tak aby nie było to aż tak bardzo niekomfortowe do normalnego życia.